gogo

A+ R A-


Градска

Кратовци маршираа до Пробиштип

Е-пошта Печати PDF
Резервните офицери изведоа марш од 10 км

Група од триесеттина наши сограѓани изведоа марш преку селото Близанци и месноста Печеници до селото Добрево во чест на патрониот празник на градот Пробиштип. Настанот беше во организација на кратовскиот огранок на Организацијата...
Повеќе...
Се урна дел од Аргулички мост

пишува - Оливер Арсовски


Мос­тот на Манцева Река во Кратово, познат како Аргулички мост, се рас­па­ѓа и секој момент може да се урне. Граѓаните на Кратово што жи­ве­ат во Бабакарино маало и се принудени секојдневно да го користат, се жалат...
Повеќе...
Кратовци ја засадија иднината по петти пат

пишува - Оливер Арсовски

Во Кратово по петти пат се спроведе акцијата за пошумување која е дел од пошироката национална акција „Ден на дрвото“. Според планот, пошумувањето се вршеше на локација во близина на филтер-станицата...
Повеќе...

Грабеж на банкарско комбе на ЦКБ

Е-пошта Печати PDF
Грабеж на комбе со пари на Силекс банка, крадците во бегство

Групата која вчера се обиде да украде поголема сума на пари од комбе на Централна кооперативна банка (поранешна Силекс банка) се уште е во бегство. Се уште е непозната и сумата на пари што разбојниците вчера не...
Повеќе...

Хуманитарна акција во Кратово

Е-пошта Печати PDF
 Да ја покажеме сите својата хумана страна пишува: Славица Јаковска


Локалниот младински клуб “М И К “Кратово, спроведува хуманитарна акција за собирање на стара облека , собирање на облека која не ја употребувате и истата ќе биде наменета за ранливата категорија на...
Повеќе...

Житието на св.Ѓорѓи Кратовски

Е-пошта Печати PDF
Кратовци го чествуваа патронот св.Ѓорѓи Кратовски

пишува: Оливер Арсовски

На денешен ден Светата православна црква го празнува споменот на Свети Ѓорги Кратовски кој на овој ден 1515 година бил мачен, а потоа и спален, на 18 годишна возраст. По занает бил кујунџија и останал...
Повеќе...
Груевски означи старт на три проекти во Кратово

пишува: Оливер Арсовски

Премиерот Никола Груевски денес оствари работна посета на нашиот град и во присуство на голем број граѓани означи старт

на три проекти во Општината.

Пред повеќе од 300 граѓани одржа говор во кој ги...
Повеќе...
Премиерот Никола Груевски денес (21 фев.недела) ќе го посети Кратово

- Премиерот Никола Груевски, министерот за информатичко општество Иво Ивановски и заменик-министерот за информатичко општество Мирјана Секуловска  во посета на општините Кратово и Ранковце.

-...
Повеќе...
50 години СОУ „Митко Пенџуклиски“

пишува: Оливер Арсовски

Средното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ од Кратово во среда (17 февруари)  одбележа многу значаен јубилеј, 50 години од основањето на училиштето. Свечената церемонија се случување во холот на училиштето...
Повеќе...

Отепани три волка во Кратовско

Е-пошта Печати PDF
Успешна хајка во КратовскоОтепани три волка

Пишува: Оливер Арсовски

По којзнае кој пат кратовските ловџии докажаа дека имаат прецизна рака и дека им нема рамни во земјава. Последниот богат улов се случи денес (7 фев.2010), кога кратовските ловџии отепаа три волка. Хајката...
Повеќе...

Страница 102 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.