gogo

A+ R A-


Градска

Радосен ден за малите кратовчиња

Е-пошта Печати PDF
Кратово доби детски забавен парк

пишува - Оливер Арсовски

Детското игралиште претставува проект кој е реализиран од страна на ЗГ "Регионален центар за одржлив развој" Кратово, а финански е поддржан од Мировниот Корпус.
Истиот е составен дел од проектна активност...
Повеќе...

Библиски потоп во Кратовско

Е-пошта Печати PDF
Кратово како Венеција

пишува - Оливер Арсовски

Големо невреме проследено со пороен дожд и силен ветар синоќа го погоди Кратово и околните села, а медиумите јавуваат дека невремето направило пустош и во кривопаланечкиот крај. Во периодот од 17 до 18 часот Кратово наликуваше...
Повеќе...
Гимназијата во „виолетово“ руво

Средното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ деновиве доживува вистинска ренесанса на градежен план. Она што може да се забележи оддалеку е дека гимназијата доби нова фасада, и тоа во виолетова боја. Во тек е замена на старата...
Повеќе...
Сепак не била градска улица, туку регионален пат

По многу перипетии и убедувања, сепак Локалната Самоуправа успеа да ги убеди одговорните во ЈП „Македонијапат“ да ги асфалтираат двата километри кои минуваат низ градското подрачје. Проблематична беше делницата од...
Повеќе...
ИНФОРМИРАЊЕТО Е СЛОБОДНО

Локалниот Младински Клуб „МИК“ Кратово во месец јуни го спроведе проектот: „Информирањето е слободно“

Проектот се состоеше од три фази:

1. Обука за Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер

- 03 Јуни 2010 год. Регионален...
Повеќе...
Плавица крие 45 тони злато и 8.000 тони сребро

пишува - Оливер АрсовскиМесноста викана Плавица над кратовските села Шлегово и Приковци во својата утроба крие 45 тони благородно злато и над 8.000 тони сребро, покажаа испитувањата кои ги направи австралиската компанија...
Повеќе...

10.000 посети на порталот www.aberdzija.info

Е-пошта Печати PDF

Аберџија во љубов со своите читатели

Куклица доби асфалт, остана без мост

пишува - Оливер Арсовски 

Минатонеделните поплави кои го зафатија Кратовско-кумановскиот крај, целосно го отсекоа од цивилизацијата локалитетот Камени кукли во близина на кратовското село Куклица. Надојдените води на Крива...
Повеќе...
Кратово доби донација ПП-возило

Оливер Арсовски

Британски противпожарни возила со комплетна опрема деновиве добија општините Кратово, Крива Паланка, Делчево, Радовиш и Струга. Донатор е британската асоцијација „Операција Флоријан“ со седиште во Манчестер, која три...
Повеќе...
Кирил Цветков освои трето место во програмирање

пишува - Оливер Арсовски

Матурантот Кирил Цветков од СОУ „Митко Пенџуклиски“ од Кратово, освои трето место на државниот натпревар по информатика од областа на програмирањето. Ова е уште еден успех во низата добри...
Повеќе...

Страница 101 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.