gogo

A+ R A-


Градска

alt

фото - Горан Анастасовски

altВо чест на Тошо Куковски, Јове Гичев, Митко Пенџуклиски кои се дел од имињата на борците кои загинале во далечната 1944 година за слобода на Македонија, денес 6-ти Септември во Кратово беше положено свежо цвеќе пред нивните бисти и на Спомен Костурницата од претставници на...
Повеќе...
altДобра вест за младите од Кратово. По долги години, конечно добија одлично кошаркарско игралиште, со нови кошеви и она најбитното, квалитетна тартан подлога за избегнување на повреди при играње. Вчера е извршен технички прием на проектот преку УСАИД за меѓуетничка...
Повеќе...
altДенеска Градоначалникот на општина Кратово Тодорче Николовски оствари работна средба со амбасадорот на Народна Република Кина во Северна Македонија, господинот Џанг Суо.На состанокот беа реафирмирани повеќегодишните пријателски односи помеѓу Народна Република Кина и...
Повеќе...
altСогласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 08.07 до 10.07.2022):

Направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 520 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 314, Битола – 35, Тетово – 23, Куманово – 20, Велес - 16, Прилеп...
Повеќе...
altПреселбата во поголемите градови но и надвор од границите на Македонија, му задава сериозни проблеми на градот Кратово години наназад. Бројот на жители во градот постепено се намалува, а овој удар го чувствува и средното училиште „Митко Пенџуклиски“. За новата учебна...
Повеќе...
altКултурно - уметничкото друштво „Ефрем Каранов“ од Кратово минатиот викенд гостуваше во соседна Србија, каде кратовските играорци се претставија во одлично издание пред тамошната публика. Дечињата од Кратово под раководство на педагогот Љупчо Маринковски настапија на...
Повеќе...
Утре ќе се прска против комарци во Скопје - Независен ВесникСпроведувањето на превентивна дезинсекција како значајна општа мерка за заштита на населението, Општина Кратово согласно Програмата за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести во 2022 година и Законот за заштита на населението од заразни...
Повеќе...
Метаморфозис до ЗНМ и ССНМ: Нашите вработени ги имаат сите услови  дефинирани со законКако резултат на истражувачкиот процес и анализата на податоците во рамките на активностите за борба противдезинформации, Фондацијата „Метаморфозис“ ги предлага следниве препораки како основа за заедничка општествена акција за решавање на овој...
Повеќе...

Страница 4 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.