gogo

A+ R A-


Градска

alt

http://www.youtube.com/watch?v=xJ629Wv5MTI

altНа 10.05.2021 година во Кратово во пожар изгоре семејната кука на семејството Јачеви. Упатуваме апел до сите хумани луѓе кои можат да помогнат да се оспособи куќата за живеење, да донираат на следниве сметки:Јагода ЈачеваДенарска сметка320500026115776 - Централна кооперативна...
Повеќе...
https://istokpress.mk/wp-content/uploads/2018/12/rudnik-zletovo.jpgМакедонските рударски компании и лани во рестриктивните услови на стопанисување остварија солидни резултати. Најсупешните три друштва во источна Македонија се рударските компании кои заедно остварија речиси 150 милиони евра приходи од продажба и профит од 41,6 милиони...
Повеќе...
altВелат, кратовци секаде низ светот ќе сретнеш, а во Кратово најмалку. И така е. Се раселија насекаде низ светот, по сите континенти, но се чини, најмногу во „ветената“ земја Германија. По тој пат, пред нешто повеќе од две години тргна и кратовецот Влатко Арсов, откако сфатил...
Повеќе...
altВкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.569, бројката на оздравени пациенти е 131.530, на починати е 4.772, а бројот на активни случаи изнесува 15.267.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по...
Повеќе...
altЦаци е лице со церебрална парализа. Позитивен и ведар лик, преполна со оптимизам и покрај сите маки и страдања низ кои поминува во животот. Граѓаните на Кратово ја знаат како насмеано девојче, кое благодарение на нејзините верни другари, знаеше со инвалидската количка да...
Повеќе...
altАутизмот е невробиолошки развојно нарушување кое најчесто се манифестира во првите 30 месеци од животот, односно во првите три години од животот. Ова нарушување се јавува во периодот кога детето станува свесно за неговата околина и за себе. Бројот на деца со дијагноза на...
Повеќе...
altВкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)...
Повеќе...

Страница 9 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.