gogo

A+ R A-


Градска

altИ покрај големите проблеми и тешката состојба предизвикани од светската економска и енергетска криза, која предизвика инфлација и поскапување на сите услуги и трошоците за живот, Општина Кратово планира реализација на голем број проекти во нареднава 2023 година.

Ова е...
Повеќе...
altЖителите на кратовските села Туралево и Живалево добија спортско катче каде ќе може да се рекреираат и спортуваат. Деновиве е завршена санацијата на спортскиот терен со целосна реконструкција на игралиштето, трибините и околината, со поставување на тампонски слој...
Повеќе...
altЗаменети се вратите и прозорците на Здравствен дом во Кратово, преку GGP-проектот на јапонска амбасада во земјава, со што пациентите и вработените во здравствената установа добија подобри услови за добивање и пружање на здравствена помош.

Амбасадорот на Јапонија, Савада...
Повеќе...
altДелегација од Општина Кратово, како и претставници од средното училиште „Митко Пенџуклиски“, денес беа во посета на штитениците во Дневниот центар за лица со попреченост, спроведувајќи активности во рамките на одбележување на нивниот ден со заедничка потреба за...
Повеќе...
altНад 200 мали производители – изложувачи на храна и пијалаци од Македонија, 40 здруженија, а и неколку училишта викендов учествуваа на првиот национален Саем за храна и пијалаци „Вкуси ја традицијата“.

Посебно внимание на манифестацијата предизвика штандот поставен од...
Повеќе...
altВообичаен школски ден, со мала доза на возбуда кај деветте третогодинци кои беа во исчекување на наставното ливче по предметот Педагогија. Во релаксирана атмосфера се заврши обврската, а пријатно изненадување ме пресретна попладнето, кога наместо вообичаено наставно...
Повеќе...
altИницијатива за збратимување на Кратово и Птуј, Словенија произлезе од денешната посета на општина Кратово на амбасадорот на Република Словенија во земјава, Милан Предан и неговата средба со градоначалникот на Општината, Тодорче Николовски.-На состанокот беа дискутирани...
Повеќе...
Vrabotuvanje.com - ADIENT ВРАБОТУВА: Нови слободни позицииАдиент - Американска компанија и глобален лидер во полето на производство на навлаки за автомобилски седишта ве повикува и ве очекува да бидете дел од нивното големо семејство! Фабриката е лоцирана во Штип, а за работниците има обезбедено превоз.
-13-та плата-платен...
Повеќе...
altПовикот за проектот Суперучилишта, програма на Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) за размена на ученици меѓу средните училишта од Западен Балкан, е отворен до 28 октомври за сите средни училишта во земјава, информираат од RYCO.

Повикот претставува можност...
Повеќе...

Страница 3 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.