gogo

A+ R A-


Градска

alt

http://www.youtube.com/watch?v=FWBIK2A9PuU

Фотографија на Anita Trajkovska Gjorgjioska.Магистерот Драган Георгиевски вчера пред граѓаните на Кратово и гости од соседните општини промовираше четири авторски дела, плод на неговата долгогодишна плодна и креативна работа во кратовскиот Музеј. Промоцијата на неговите дела поврзани со фолклорот и традициите...
Повеќе...
altДомот на културата „Лазар Софијанов“ - Кратово врши откуп на народни носии од кратовскиот регион и пошироко.
Секое лице, кое располага со комплет или посебни делови од народна носија и воедно има интерес за продажба на истите, може директно да се обрати во Домот на...
Повеќе...
Резултат слика за пожар куќаВчера во 00,40 часот во Полициска станица Кратово било пријавено дека во село Шлегово-кратовско избувнал пожар во куќа сопственост на И.Х.(75) од Кратово, при што опожарена била кровната конструкција и горниот кат од куќата.

Според пријавеното пожарот бил изгаснат од...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=8YM8CWRRee8

Стариот млечен ресторан, кој во минатото за граѓаните на Кратово претставувал култно место, од завчера повторно е во функција. Во срцето на градот, сместен на самиот плоштад „Павел Шатев“, деновиве започна со работа возобновениот млечен ресторан...
Повеќе...
altГоран Ковачевски (41) е новиот претседател на Општинската организација на СДСМ во Кратово, откако денес беа назначени 30 претседатели на Општински организации на СДСМ.

Половина се нови кадри на овие позиции, а половина ја вршеа оваа партиска функција и пред одлуката на...
Повеќе...
altНа Денот на Преведувачи, 8 Јуни, инстутиционално беше објавена наградата за најдобар преведувач на литературно дело 2019 на Република Северна Македонија, која ја добиваат:Викторија Вито Филов (асс.,преведувач и толкувач) – за преводот “Роден на Лош Ден” – Даниел Тамет

oд...
Повеќе...
altОгромен смок со гигантски размери денес бил забележан во кратовското село Филиповци. При работа на поле, неколку работници во непосредна близина случајно го забележале огромниот влекач, по што со стапови го отепале. Изненадени од големината на смокот, го измериле и се...
Повеќе...
altДенес во СОУ „Митко Пенџуклиски" - Кратово се одржа втората активност од проектот „Здрав чекор напред" финансиран од УСАИД. Овој проект е во рамките на иницијативата за Меѓуетничка интеграција на младите во образованието, а истиот е во партнерство со СОУ „Исмет Јашари" -...
Повеќе...

Страница 8 од 95

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3043
mod_vvisit_counterВчера4624
mod_vvisit_counterОваа недела16174
mod_vvisit_counterМинатата недела28635
mod_vvisit_counterОвој месец163843
mod_vvisit_counterМинатиот месец179642
mod_vvisit_counterВкупно15554477
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.