gogo

A+ R A-


Градска

altВМРО-ДПМНЕ денеска ја започна иницијативата за собирање на потписи против пописот кој власта сака да го спроведе во земјата. Собирањето потписи започна на десетици пунктови ширум земјата. Партиските ограноци на ВМРО-ДПМНЕ и Социјалистичката партија на Македонија...
Повеќе...

Свети Трифун или Свети Валентин???

Е-пошта Печати PDF
Резултат со слика за трифун или ванелтинСвети Трифун или Свети Валентин? Прашање особено актуелно последниве десетина години, дилема недоволно разјаснета кај верниците и особено младите луѓе.
А вистината е следната. И двајцата светии, и свети Трифун и свети Валентин се свети маченици за верата христијанска...
Повеќе...
депонија, кикЧистењето и затворањето на несоодветните депонии и ѓубришта во Источниот и Североисточниот регион на земјава ќе чини 9 милиони евра. Со овие финансиски средства ќе се чисти натрупаното ѓубре на нестандардните депонии од јавните комунални претпријатија, како и фрлањето...
Повеќе...
Североисточен регион — ВикипедијаДоколку сте средношколец во некое од училиштата од Североисточниот регион, Ве повикуваме да земете учество во истражувањето за актуелизирање на прашањето за дигитализација на училишните и градските библиотеки и брз и лесен пристап до дигитални содржини.

Целта е да се...
Повеќе...
altВкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85328, бројката на оздравени пациенти е 65793, на починати е 2571, а бројот на активни случаи изнесува 16964. Од вчерашната статистика се евидентираат три контролни теста, а според...
Повеќе...
altСредното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ во Кратово изврши набавка на ново патничко возило, минибус „ИСУЗУ“ за потребите на учениците и вработените. Возилото со 27 седишта за патници во иднина ќе се користи за секојдневен превоз на ученици кои доаѓаат од селата...
Повеќе...
alt19 пациенти не успеаа да се изборат со корона вирусот во изминатото деноноќие. По четворица починати има од Скопје и Крива Паланка, од кои еден има 40 години. Останатите починати се на возраст од 53 до 87 години. Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички...
Повеќе...
altВо 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, политичар, претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник со долгогодишен стаж во Собранието. Завршил Рударско-геолошки факултет и беше генерален директор на Рударско-индустрискиот комбинат...
Повеќе...
altВо последните 24 часа се направени 3.353 тестирања, а регистрирани се 1.168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-513, Куманово-68, Дебар-6, Штип-27, Прилеп-77, Тетово-65, Струга-40, Велес-36, Битола-58, Охрид-25, Кавадарци-29, Гостивар-30, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-3...
Повеќе...
altДваесет и едно лице починаа за 24 часа по компликации од ковид-19, а од 1.325 тестови, регистрирани се 565 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Новозаболените се од: Скопје-230, Куманово-35, Штип-13, Прилеп-65, Тетово-39, Струга-1, Велес-27, Битола-15, Охрид-3...
Повеќе...

Страница 10 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.