gogo

A+ R A-


Градска

alt

Резултатите од неодамна завршениот попис во нашата држава покажаа дека бројот на резидентно население во Општина Кратово се намалила од 10.441 во 2002 година на 7.545 жители во 2021 година.

Можно е да е слика од текстПрви Април, Ден на шегата и смеата кој широко се прославува низ цел свет. На тој ден карактеристични се маските кои имат цел да не насмеат и расположат.Петок, 11 часот, во Мултимедијален центар – Кино сала, поради најавата од дожд ќе го одбележиме 1ви Април со различни...
Повеќе...
altВо зајакнати полициски контроли спроведени на 4 и 5 март на подрачјето на општините Куманово, Крива Паланка и Кратово, службениците од Секторот за внатрешни работи Куманово изрекле вкупно 125 санкции за управување со моторно возило под дејство на алкохол и за брзо...
Повеќе...
altНа достоинствен начин, како што прилега на ликот и делото на заштитникот на градот, кратовчани денес го прославија празникот св.Ѓорѓи Кратовски. Со свечената литургија началствуваше митрополитот кумановско-осоговски г.Григориј.
Прославата продолжи на градскиот...
Повеќе...
altСредното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ од Кратово денес со скромна прослава го одбележа патрониот празник и 62 години од своето постоење. На настанот покрај вработените и учениците од средното училиште, присуствуваше и градоначалникот на Кратово, Тодорче...
Повеќе...
272310623_1580549902343789_8092769950870951754_nДелегација на Општина Кратово и поголем број кратовци, поддржувачи на ликот и делото на својот сограѓанин Павел Шатев, пригодно оддадоа достојна почит и положија свежо цвеќе на спомен бистата пред Основен суд во Кратово.

На панахидата по повод 71 година од смртта на...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=QRu8ysckE1o

https://babyshop.mk/content/images/thumbs/0006525_950.jpegНа денешната седница на Општина Кратово, советниците едногласно донесоа одлука за доделување еднократна парична помош на секое семејство кое ќе добие принова. Еднократната помош ќе биде во висина од 5.000 денари и ќе почне да се доделува за новороденчињата кои ќе се родат...
Повеќе...
https://meta.mk/wp-content/uploads/2021/12/dbata-696x465.jpghttps://meta.mk/e-opshtestvo-mk-za-borba-so-dezinformaciite-kluchna-e-sorabotkata-na-proveruvachite-na-fakti/?fbclid=IwAR1xhEMPd6OoXjYTWLhxbANDc6sXLkNp77FUAyzQuXI3t4NbnlFB1cxlU7k

Против проблемот со дезинформациите на меѓународен план најдобро може да се бориме само обединети, проверувачите на факти од целиот свет треба да комуницираат постојано и...
Повеќе...
altГрадоначалникот на Општина Кратово Тодорче Николовски, денес беше во посета на дечињата во Дневниот центар за лица со попреченост, спроведувајќи активности во рамките на одбележување на нивниот ден со заедничка потреба за правата на квалитетно инклузивно образование и...
Повеќе...

Страница 6 од 103

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.