gogo

A+ R A-


Градска

altВо близина на Кратово, полициски службеници лишиле од слобода едно лице,  откако во неговиот автомобил биле пронајдени девет мигранти без документи. – Во близина на Кратово, полициски службеници го лишиле од слобода Д.С.(28) од Богданци, поради тоа што на регионалниот пат...
Повеќе...
altКако да се заштитат од медиумски манипулации и да не наседнуваат на лажни вести беше темата на интерактивната работилница за медиумска писменост, која Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка ја спроведе на 17 декеври 2019 година, со учениците од ООУ„Кочо...
Повеќе...
Фотографија на Aleksovski Dusko.Советот на општина Кратово донесе едногласна Одлука градот Кратово да постане прв град на Балканот, град на карпестата уметност, а тоа резултира со отворање постојана поставка во чест на Французинот Етјен Пат (Etienne Pate) кој за време на Првата светска војна како војник на...
Повеќе...
altИзминатиов период во средното училиште „Митко Пенџуклиски“ интензивно се одвиваа градежни активности, со цел подобри услови за учениците и вработените во училиштето. Воучилишниот двор се поставија бекатон плочи во црвено-жолта комбинација, а под нив се поставија...
Повеќе...
altКомпанијата ПАКЕТ МАРКЕТ, на 7ми декември (сабота) одбележува 7 години од отварањето на маркетот во Кратово. Успешната приказна на штипската компанија се темели на континуираната посветеност на сите вработени кон градење на стабилен и етаблиран македонски бренд, кој ќе...
Повеќе...
altПовеќе предизвици и отворени прашања се најдоа пред основците од 9-то одделение од ООУ„Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка на Интерактивната работилница за медиумска писменост, што се одржа на 04.12.2019 година, во организација на Центарот за аудиовизуелни уметности Крива...
Повеќе...
altПроектот „Нуркаме во дигитално изучување на јазик“ ( Diving into Digital Language Learning) во кој учествуваат ученици и наставници од ООУ „Кочо Рацин“, Кратово, произлегува од потребата за подобрување на дигиталните вештини на учениците како и нивното владеење на странски јазици...
Повеќе...
altЦентарот за аудиовизуелни умености, во соработка со медиумскиот партнер веб порталот „Аберџија“ и основните училишта од Крива Паланка, Кратово и Ранковце, започнува со реализација на проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“. Проектот е дел од...
Повеќе...

Страница 7 од 95

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2818
mod_vvisit_counterВчера4624
mod_vvisit_counterОваа недела15949
mod_vvisit_counterМинатата недела28635
mod_vvisit_counterОвој месец163618
mod_vvisit_counterМинатиот месец179642
mod_vvisit_counterВкупно15554252
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.