gogo

A+ R A-


Спорт

altНовата сезона во Првата фудбалска лига, чиј старт е закажан за 9 август, за вицепрвакот Силекс ќе започне со гостување на довчeрашниот вторoлигаш Беласица, реши денешната ждрепка во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Потоа кратовци го пречекуваат и вториот...
Повеќе...
altпишува - Оливер Арсовски
Кратовскиот прволигаш Силекс дефинитивно ја одигра најдобрата фудбалска сезона во својата 55-годишна историја на постоење. Да потсетиме, кратовци беа шампиони, и тоа трикратни, при крајот на минатиот век, но сепак, она што сега им се случува е...
Повеќе...
altНовото засилување на кратовци, Дејан Тантуровски, со својот прв гол во дресот на Силекс му донесе триумф на својот тим на пријателската средба одиграна попладнево во Струмица со Беласица. Скопјанецот погоди рано, уште во петтата минута, а до крајот на мечот Силекс...
Повеќе...
altНашиот претставник во квалификациите во ЛШ, прволигашот Силекс од Кратово, одлучи летните подговотвки да ги спроведе во Кратово, подготвувајќи се за настап во фудбалска Европа и настап во ПМФЛ во претстојната сезона. Дел од спаринг-противниците со кои ќе се одиграат...
Повеќе...
altФудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и комисијата за лиценцирање очекувано го оставија Вардар без лиценцата поради долгови и несредени финансии. Ова е сеуште неофицијално, но според наши сознанија комисијата денес веќе донела таква одлука.

Вардар за утеха ќе ја...
Повеќе...
altМакедонскиот голман Мартин Богатинов нема да менува средина и ќе остане да брани на Кипар и наредната сезона.

Богатинов, кој има 34 години, стави потпис на нов едногодишен договор со Етникос Ахна. Чуварот на мрежата е дел од колективот од 2015 година, па беше лесно двете...
Повеќе...
altЈуни е месецот во кој нашите прволигаши ги стартуваат подготовките за наредната сезона, а ФК Силекс ќе биде првиот прволигаш кој ќе ги запали моторите. Имајќи предвид дека поголемиот дел од клубовите имаа мини подготовки пред 2-3 недели, а кратовци тогаш одмараа, логично е...
Повеќе...
altПет заразени фудбалери во Ренова!
Двајца заразени во Шкендија!
Македонија ЃП почна, па ги прекина сите активности во следниот период!
Шкупи и Струга Трим Лум не сакааат коронавирус тест, бидејќи не му верувале на Синдикатот на фудбалери и Аџибадем!
Вардар, Работнички...
Повеќе...
altЗА КОГО СЕ ГРИЖИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ МУАМЕД СЕЈДИНИ?

ЗА ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ И ИНТЕРЕСИ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА МАКЕДОНСКИ ПРВОЛИГАШИ, НО СИГУРНО НЕ И ЗА ЗДРАВЈЕТОНА ФУДБАЛЕРИТЕ И ФУДБАЛСКИТЕ РАБОТНИЦИ И НИВНИТЕ СЕМЕЈСТВА!!!

Зошто Муамед Сејдини во време кога пандемијата на корона...
Повеќе...
New rules: Flat footballsФудбалската федерација на Македонија пред претставниците на клубовите денес презентираше три можни сценарија за завршување на натпреварувачката сезона 2019/2020. Клубовите ќе треба да се изјаснат за едно од трите понудени сценарија, а одлуката за првенството од Прва МФЛ...
Повеќе...

Страница 8 од 127

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.