gogo

A+ R A-


Спорт

altЗаврши настапот во Конференциската лига на УЕФА и за македонскиот фудбалски претставник Силекс од Кратово. Со гол во 95 минута, во Кишињев, молдавски Петрокуб го елиминираше македонскиот претставник уште по првото коло на новоформираното натпреварување затоа што на...
Повеќе...
altПелистер е пред распад, во големи финансиски проблеми, со речиси никакви шанси да продолжи следната сезона во елитното друштво. Тоа пак отвара шанса за тимот на Силекс административно да се врати во елитата, но откако претходно би се откажале неколку...
Повеќе...
ФОТО: Силекс ремизираше со Петроклуб на „пеколот“ во СкопјеФудбалерите на Силекс одигра без победник 1:1 против молдавскиот тим Петроклуб во првиот меч одигран попладнево на теренот „Петар Милошевски“ крај ФФМ. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија, Силекс, уште во петата минута од натпреварот го постигна водечкиот гол...
Повеќе...
altФудбалерите на Силекс веќе неколку дена се наоѓаат на подготовки во Охрид, каде одиграа и два дуела против албански клубови кои летово ќе играат во еврокуповите. По минималниот пораз од шампионот Теута Драч со 0-1, попладнево кратовци го надиграа тимот на Лачи и го...
Повеќе...
altПочна реконструкцијата во прволигашот од Кратово. Целта е зацртана, експресно враќање во елитното друштво, каде реално Силекс и припаѓа, а првиот чекор е веќе направен. Прославеното име на Силекс, Стевица Ристиќ, седнува во директорската фотелја на клубот од Кратово, како...
Повеќе...
altИспаѓањето на Силекс од елитата доведе до прекин на договорите на играчите со клубот, а тоа значи дека тргна потерата по нивен ангажман во нови клубови. Се чини, првиот кој ќе повлече нога е капитенот Ангелчо Тимовски, кој дознаваме дека е пред потпис со шампионот...
Повеќе...
altСилекс последната пречка за освојување на третиот трофеј во Националниот куп ќе ја има во екипата на Академија Пандев. Тренерот на Силекс, Горан Симов вели дека е време по 24 години пауза трофејот да се врати во Кратово.

„Максимално сме мотивирани, по цели 24 години сакаме...
Повеќе...
altСилекс – Тиквеш и Ренова – Охрид ќе се сретнат во баражот за опстанок во Првата македонска фудбалска лига, одлучи денешната ждрепка. Силекс заврши како 9. во ПМФЛ, додека Тиквеш беше втор во ВМФЛ – Исток. Овој натпревар ќе се игра на националната арена „Тодор Проески“.

Од...
Повеќе...

Силекс - Борец 1-1 (ВИДЕО)

alt

http://www.youtube.com/watch?v=K50-cdcz97o

alt

http://www.youtube.com/watch?v=hnhcwERVKBw

Страница 4 од 127

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.