gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/04/manu.pnghttps://vistinomer.mk/ruskata-nauchna-obrazovna-i-kulturna-pajazhina-vo-severna-makedonija/Maкедонска академија на науки и уметности (МАНУ). Фото: Вистиномер.Пајажината на руското влијание во Северна Македонија се гради и преку науката, образованието и културата. Тоа се постигнува со пласирање теми поврзани со...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/04/ruski-spisanija-6-640x430.jpghttps://vistinomer.mk/spisanija-za-alternativna-medicina-kako-ushte-edna-alatka-za-propagandno-velichenje-na-rusija/ Кај нас се продаваат неколку руски списанија за алтернативна медицина: „Руски травар“, „Руски доктор“ и Руски лек“. Преку нив се испраќаат пораки од типот: „Рускиот совет здравје вреди“, „Русите имаат...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/04/20200725_143457-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/ruskata-propaganda-vo-makedonija-vo-2018-edinstvena-makedonija-kako-pionche-na-edinstvena-rusija/Општински комитет на партијата „Единствена Македонија“ во Охрид, 25.07.2020 г. Фото: Вистиномер.Неодамнешното протерување на петтемина руски дипломати не е прво протерување на руски дипломати од Македонија...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/04/ruskoto-ministerstvo-za-nadvoresni-raboti-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/zaharova-skopje-nepromisleno-go-zhrtvuva-suverenitetot/Зградата на руското МНР во Москва; Фото: Photo by Egor Myznik on UnsplashПортпаролката на руското Министерство за надворешни работи (МНР), Марија Захарова во својот коментар за протерувањето на петте руски дипломати од Северна Македонија најави...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/ukraina-1.pnghttps://vistinomer.mk/shirenje-na-branot-od-lagi-voena-invazija-i-invazija-od-dezinformacii/Фото: pixabay.comСостoјбата со дезинформациите во Северна Македонија во двете недели пред и по почетокот на руската инвазија врз Украина

Во текот на месец февруари, во периодот пред инвазијата на Русија врз Украина, кај редица...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/vladimir-putin.pnghttps://vistinomer.mk/chuvstvoto-za-pripadnost-kako-alatka-za-rusko-vlijanie-vo-severna-makedonija/Фото: Принтскрин колажЕден од наједноставните начини за влијание кај поширок круг луѓе, а кој е континуирано користен од страна на Русија во деjствувањето во Република Северна Македонија, е градењето и негувањето на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/putin-mediumi.pnghttps://vistinomer.mk/ruska-mediumska-scena-kontrolirani-sodrzhini-so-malku-prostor-za-stranski-mediumi/Фото: commons.wikimedia.org Граѓаните во Русија добиваат дозирани содржини, во сила се цензорски закони засилени со новоусвоениот Закон од 4 март, со кој е предвидена дури и казна затвор од 10 до 15 години „за свесно ширење лажни...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/20220317_2_52672769_74811291-750x430.jpeghttps://vistinomer.mk/analiza-vojnata-vo-ukraina-kje-predizvika-ekonomska-nestabilnost-vo-rsm/Слика од војната во Украина, фото: АА
Воениот конфликт во Украина се очекува да предизвика последици врз економијата на Северна Македонија. Последиците, пред сé, се поврзани со пречките во трговската размена со Украина...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/levica-750x430.jpg  https://vistinomer.mk/kontraspin-ruskata-invazija-vrz-ukraina-e-specijalna-voena-operacija-kako-shto-spinuva-levica/Фото: Фејсбук страница на ЛевицаПолитичката партија Левица ја искористи терминологијата на Кремљ дека руската инвазија во Украина е всушност „специјална воена операција“. Во оваа изјава се препознава...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/marina-tuneva-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/tuneva-vo-voeni-konflikti-treba-da-bideme-vnimatelni-koga-gi-sledime-socijalnite-mrezhi/Во војни и во конфликти, користењето дезинформации е уште една тактика – тогаш не војуваат само борците на терен, туку војуваат и граѓани и институции кои ја „пласираат својата вистина“ и со тоа сметаат дека ги...
Повеќе...

Страница 3 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.