gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/17351177068_0487bc88e8_o-750x274.jpeghttps://vistinomer.mk/oruzhjeto-za-izmama-na-kremlj-7-raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-rt-i-sputnik/Foto: Flickr
Европската унија одобри санкции против оружје за измами на Кремљ: Спутник и РТ. Нивните радиодифузни активности беа итно суспендирани во ЕУ, додека Кремљ не ја прекине агресија врз Украина и додека Русија не...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/black-photo-collage-calendar-11-750x430.pnghttps://vistinomer.mk/kontraspin-nasproti-izjavite-na-bujar-osmani-mnr-bila-snabdena-so-ruski-goriva-den-pred-vojnata-vo-ukraina/Foto: Portalb

Министерот за надворешни работи на РСМ Бујар Османи на 7 март во ТВ21 се согласи со својот украински колега дека „руската нафта е крвта на Украина“, додавајќи дека „купувањето руски гас ја...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/51722415058_12c0ac925f_z.jpghttps://vistinomer.mk/jashari-za-sloboden-pechat-akteri-so-zlonamerni-agendi-prodolzhuvaat-da-radikaliziraat-razlichni-grupi-vo-zemjata/Фото: Ванчо Џамбаски

Директорот на „Фондацијата Метаморфозис“, Бардил Јашари во изјава за „Слободен печат“ вели дека во Северна Македонија имаме многу ниско медиумско образование, плодна почва...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/51723039365_501ac40108_z.jpghttps://vistinomer.mk/stojanovski-za-lokalno-politichki-i-mediumski-krugovi-so-godini-gi-naviknuvaat-makedoncite-deka-govorot-na-omraza-e-neshto-normalno/Фото: Ванчо ЏамбаскиОткако започна руско-украинската криза кај нас на социјалните мрежи, почна да се води пропагандна војна, полна со говор на омраза и „навивање“ за една од завојуваните...
Повеќе...

Македонско-руски црковни односи и интереси

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/sveta-sofija-ohrid-vikipedija-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/makedonsko-ruski-crkovni-odnosi-i-interesi/Света Софија Охрид Фото: ВикипедијаВрските меѓу Охрид и Русија како стари словенски центри се континуирани низ вековите, но од Руската православна црква нема  некаква забележителна поддршка за Македонската православна црква. Руската...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/pfizer-sputnik.pnghttps://vistinomer.mk/kovid-dezinformaciite-opasni-isto-kolku-i-koronavirusot/Фото: Принтскрин колаж: zdravstvo.gov.mk - pixabay.comНе е реткост на социјалните мрежи да се шират наративи за вакцините против ковид-19, кои не само што ја поткопуваат довербата за нивната ефикасност, туку содржат и теории на заговор, односно...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/akteri.pnghttps://vistinomer.mk/propaganda-srpski-akteri-prikazhani-kako-voeni-heroi-vo-vojnata-vo-ukraina/Фото: Принтскрин колажКористењето на српски и југословенски дела наменети за големиот и мал екран е една од пошокантите пропагандни трикови во паралелната битка за Украина. Темата ја отвора „Би-би-си“, ја пренесуваат...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/avion.pnghttps://vistinomer.mk/so-snimka-od-videoigra-se-portretira-duhot-na-kiev/Фото: Принтскрин видеоВидеото споделено во постот што го рецензираме не е од „мистериозен пилот“, туку претставува секвенца од видеоигра „Digital Combat Simulator World“. Портпаролог на компанијата издавач за „Ројтерс“ потврди дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/fireshot-capture-1078-postimet.png-1416%C3%97693_-https___i2.wp.com_portalb.mk_wp-c-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/so-ednostrani-fakti-na-socijalnite-mrezhi-na-gragjanite-im-se-predlaga-da-bidat-pro-ruskata-agresija-vo-ukraina/Фото: колаж ПорталбСвесно или несвесно, од одредени лица и сајтови, на социјалните мрежи индиректно се шири проруска пропаганда за актуелниот руско-украински конфликт. Со не прикажување на сите...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/untitled-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/video-od-televiziska-serija-e-zloupotrebeno-protiv-ukrainskiot-pretsedatel-zelenski/Видеото, кое е споделено и за кое се вели дека е од претседателска кампања на Зеленски, е, всушност, од телевизиска серија во која тој бил глумец, четири години пред да стане претседател. Видеото нема поврзаност со...
Повеќе...

Страница 4 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.