gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/tenkovi.pnghttps://vistinomer.mk/nad-2000-ruski-nauchnici-vo-otvoreno-pismo-protestiraat-poradi-invazijata-na-rusija-vo-ukraina/Фото: Фејсбук страница на Генералштабот на вооружените сили на УкраинаЗапочнатите воени дејствија, според руската интелектуална јавност, води кон меѓународна изолација на Русија, нешто што ќе ѝ наштети на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/avioni-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/avioni-na-makedonskata-avijacija-ne-preletuvale-nad-ruskata-ambasada-vo-skopje/Фото: ФејсбукMакедонската авијација воопшто, во своите редови, не поседува авиони кои се во возна состојба, за да можат да прават прелети. На официјалната страница на Армијата пишува дека „во состав на единицата има...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/avioni.pnghttps://vistinomer.mk/ova-video-ne-e-od-ruskata-invazija-na-ukraina-tuku-e-staro-dve-godini/Фото: Принтскрин видеоКако што пишува „Ројтерс“, видеото е лажно поврзано со кризата во Украина и е дел од руско шоу со авиони од 2020 година

Руската инвазија во Украина предизвика лавина од видеоматеријали на социјалните...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/gas.pnghttps://vistinomer.mk/makedonskata-ekonomija-poleka-se-prestrojuva-na-gas/Фото: pixabay.comМинатата година се потрошени рекордни 420 милиони нормални  кубни метригас. Во Северна Македонија до 2024 година треба да се обезбедат капацитети за пристап до 5,5 милијарди кубни метри гас со интерконекцијата со...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/flooh5pxeail7nx-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/istrazhuvachkata-novinarka-elena-milashina-izbega-od-rusija-po-zakanite-od-chechenskiot-lider/Фото: ФејсбукРуските власти треба да ја осигураат безбедноста на новинарката Елена Милашина и навремено да ги истражат заканите упатени од чеченскиот лидер Рамзан Кадиров кон неа и кон независните медиуми...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/foto-nga-paneli.jpeghttps://vistinomer.mk/ukraina-ochekuva-poddrshka-od-severna-makedonija-vo-nejzinite-napori-da-ja-sprechi-rusija/Фотографија од панелот Фото: Цивил

Амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Наталија Задорожњук, говорејќи денеска за конфликтот меѓу Украина и Русија, рече дека не би било претерување да се каже дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/avtobus-jsp-javen-prevoz-skopje-1-e1640947026370.jpghttps://vistinomer.mk/plakjame-najskap-metan-vo-sosedstvoto-iako-gazprom-za-fevruari-ja-namali-cenata-za-okolu-13-otsto/Фото: Мета.мк/архиваРуската компанија „Газпром“ со „Макпетрол“ постигнале договор за намалување на цената на метанот (компримираниот природен гас – ЦНГ) за околу 13 отсто во земјава. Па така, наместо 110...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/aljazeera-1140x684-1-750x430.jpeghttps://vistinomer.mk/brnz-sad-go-pochituvaat-suverenitetot-i-teritorijalniot-integritet-na-ukraina/САД заедно со сојузниците и партнерите, ќе ѝ помогнат на Украина да се брани од понатамошна руска агресија, вели американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз во нејзиниот коментар за состојбата со Русија и Украина...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/d.kuleba-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/kuleba-rusija-koristi-dezinformacii-i-sajber-napadi-za-destabilizacija-na-ukraina/

Пред повеќе од двесте новинари од светот, украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, одржа прес конференција, со цел, како што рече, да одговори на три прашања: Како дојде до ескалацијата со Русија, што...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/kromid.pnghttps://vistinomer.mk/laga-e-deka-baba-od-rusija-otkrila-taen-recept-za-visok-krven-pritisok/Фото: Принтскрин видеоПроверката на „Вистиномер“ покажа дека жената од фотографијата нема никаква врска со „баба од Русија која го нуди тајниот рецепт“. Оваа фотографија може да се најде на сајтовите за продажба и да се...
Повеќе...

Страница 6 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.