gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/azov-1.pnghttps://vistinomer.mk/video-dezinformira-deka-vojnici-od-azov-bataljonot-palat-ruski-vojnici-na-krst/Фото: Принтскрин видеоНема докази дека војници од Азов палат руски војници живи на крст, а видеото кое кружи на Интернет е старо седум година и не е поврзано со руската инвазија на Украина

Рецензираме пост објавен на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/274940080_130650769501444_3476582396875898209_n-crop.jpghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-eksukrainskata-misica-se-vkluchuva-vo-borbite-vo-ukraina/Фото: инстаграмПорнешната мис на Украина, Анастасија Лена на својот Инстаграм профил објави фотографии на кои позира со автоматска пушка, но тоа не значи дека таа  се приклучила на украинската армија. Анастасија Лена...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/fireshot-capture-1076-baba-vangja-nuk-eshte-burim-kredibil-_-https___portalb.mk_788929-baba-va-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/baba-vangja-ne-e-verodostoen-izvor-za-napisi-shto-go-velichaat-likot-na-putin/Фото: колаж на ПорталбНе е професионално да се објавуваат статии кои будат емоции кај читателите, особено во вонредни ситуации, а пак нивниот единствен извор е некој кој тврди дека ја предвидува иднината. Веста што ја...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/map-of-the-world-g5557f30f7_1920-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/fejsbuk-objava-bez-kontekst-shiri-ksenofobija-i-pottiknuva-megjuetnichki-tenzii/Фото: pixabay.comОвој заклучок, за кој е неизвесно како е донесен и за кој нема никаква реална поткрепа со докази, е сензационалистички и претставува најгрубо ширење на ксенофобија и нетолерантност. Објава со ваков наслов...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/ukraina-laboratorii.pnghttps://vistinomer.mk/vo-ukraina-nema-laboratorii-za-bioloshko-oruzhje-upravuvani-od-sad/Фото: Принтскрин ФБ постТврдењето дека САД водат тајни биолаборатории во Украина е конспирациска теорија што ја шират руските пропагандисти уште од 2018 година. Објавите погрешно го толкуваат Договорот меѓу САД и Украина од...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/bazdnikin.pnghttps://vistinomer.mk/kontraspin-rusija-ne-beshe-primorana-da-ja-napadne-ukraina-za-da-se-odbrani/Фото: Принт-скрин видео
Уште на самиот почеток од својата колумна во дневниот весник „Нова Македонија“, рускиот амбасадор Сергеј Баздникин посочува дека Русија се залага за брз прекин на борбените дејства и...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/c3ae59345460333dbd25de8bff885100f9b8378c-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/postara-fotografija-od-verski-obred-na-otvoreno-vo-ukraina-se-spodeluva-sred-ruskata-invazija/Фотографијата објавена во овој напис што се споделува на Фејсбук, а на која украински христијани се молат на отворено, на снег, за својата земја, е стара речиси три години и датира од 2019, а не од 22 февруари 2022...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/bachev.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-turcija-ima-neutralen-stav-za-vojnata-vo-ukraina/Фото; Фејсбук профил на претседателот на Единствена МакедонијаНаспроти тврдењето на претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев дека Турција има неутрален став во однос на војната во Украина, претседателот на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/3d-video-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/3d-animacija-se-pretstavuva-kako-da-e-vistinska-snimka-od-ruskiot-napad-vrz-ukraina-1/Фото: Принтскрин видеоВидеото не е вистинско, туку станува збор за 3Д анимација и истото е споделено на Инстаграм во октомври 2021 година, четири месеци пред руската инвазија. Авторот на видеото има над 90 илјади...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/padobranci.pnghttps://vistinomer.mk/videoto-od-ruski-vojnici-koi-so-padobrani-se-spushtaat-nad-harkov-e-staro-najmalku-8-godini/Фото: Принтскрин видеоВидеото не е ново и не прикажува руски падобранци кои се спуштаат над Харков. Видеото може да се најде на Јутјуб, објавено во 2018 година, како снимка од воена вежба во Восток, а истото го има и...
Повеќе...

Страница 5 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.