gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/vladimir-zelenski-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/zelenski-ne-im-dal-naredba-na-ukrainskite-vojnici-da-unishtat-se-shto-kje-im-dojde-na-nishan/Фото: Принт-скрин од говорот на ЗеленскиДел од насловите во медиумите каде што се тврди дека украинскиот претседател Зеленски изјавил „уништете сè што ќе ви дојде на нишан“ се неточни, односно тоа е нешто што...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/375px-nts_-_beef_-_watusi.jpghttps://vistinomer.mk/ekskluzivnoto-video-vo-ovoj-post-ne-e-od-ruski-avion-tuku-e-10-godini-stara-snimka-od-libija/ Станува збор за видео кое што Асошиејтед Прес го има објавено на својот Јутјуб канал уште на 19 март 2011 година, а потекнува од Бенгази, Либија. Насловот на тоа видео е „Авион соборен од либиски...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/zena-ukraina.pnghttps://vistinomer.mk/zhrtva-na-ruskite-napadi-vrz-ukraina-lazhno-obvineta-deka-e-umetnica-od-transatlantskiot-pechat/Фото: Принтскрин видеоНе е вистина тврдењето во постот дека насловната страница на „Де Морген“ е лажна. Не е точно дека станува збор за лажна вест, лажна фотографија и лажни „уметници“ од трансатлантскиот...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/ruska-duma.pnghttps://vistinomer.mk/ruskata-duma-so-drakonski-kazni-od-10-15-godini-zatvor-za-svesno-shirenje-lazhni-vesti-za-ruskata-vojska/Фото: duma.gov.ru

Руската Дума  усвои закон со кој се пропишани драконски казни за делото „свесно ширење лажни вести“ за операциите на руската војска, категоризирани според тежината и последиците од...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/harkov.pnghttps://vistinomer.mk/vo-ukraina-ne-se-unishtuvaat-globalfashisti-tuku-se-ubiva-civilno-naselenie-i-deca/Гранатирана зграда во Харков Фото: Принтскрин видеоНаспроти бесмисленото тврдење во постот дека „руската војска ги уништува глобалфашистите и нивните послушници“, во војната во Украина што ја започна Русија на 24...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/ange-asdas-d-asd-asd-a-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/nema-dokazi-deka-zaginala-prvata-zhena-borben-pilot-vo-ukraina/Фото: фото-колаж од рецензираната содржинаНиту украинската војска ниту официјалните органи на Украина немаат споменато ништо за смрт на жена пилот. Официјалните медиуми, исто така, немаат споменато дека загинала првата...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/protest-ukraina.pnghttps://vistinomer.mk/so-nishto-ne-mozhe-da-se-opravda-ruskata-invazija-vrz-ukraina/
Од протестот против руската инвазија врз Украина, Скопје 06.03.2022 Фото: meta.mkЕден од потешко воочливите начини на влијание, кој станува мошне агресивен од моментот на започнување на инвазијата на Путин врз Украина, е...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/screen-shot-2022-03-04-at-13.16.53-750x430.pnghttps://vistinomer.mk/scena-od-film-od-2017-godina-nevistinito-pretstavena-kako-da-e-od-tekovnata-invazija-vo-ukraina/ Видео материјалот всушност е клип од филм снимен во 2017 година, а не украински војници кои заминуваат во војна. Видеото потекнува од филмот „The War of Chimeras”. Филмот ја документира приказната за млад брачен пар...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/ukraina-hum.pomosh.pnghttps://vistinomer.mk/humanitarna-katastrofa-vo-ukraina-potrebni-se-najmalku-17-milijardi-dolari-pomosh-isprakja-i-severna-makedonija/Фото: ВистиномерПовеќе од еден месец откако Русија изврши инвазија на Украина, засилените напади кои се случуваат врз повеќе украински градови, оставија многу луѓе без пристап до нивните домови, без...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/04/selim.jpeghttps://vistinomer.mk/ibraimi-ima-indicii-deka-ruskoto-vlijanie-kje-prodolzhi-na-balkanot-i-pokraj-vojnata-vo-ukraina/Генерално, не верувам дека руската кампања за дезинформации и моменталната поддршка на погрешната перцепција за војната во Украина ќе влијае за евентуална промена на надворешната политика на С. Македонија...
Повеќе...

Страница 2 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.