gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/bots.pnghttps://vistinomer.mk/borba-so-ruski-trolovi-vo-litvanija-armija-od-dzudzinja-vojuva-protiv-ruskata-propaganda/Фото: pixabay.comРуските „трол-фарми“ – организирани онлајн агитатори, ги идентификуваат поплаките во други земји и потоа се вметнуваат – влегуваат во тие дебати со цел да ги разгорат. Наместо да промовираат некоја...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/08/coronavirus-vaccine.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-buster-dozata-od-vakcinite-predizvikuva-rak-i-hiv/Фото: freepik.comВакцините против ковид се испитани и нема линк меѓу нив и зголемена стапка на канцер. Тоа го пишуваат и проверувачите на факти на Ју Ес Еј тудеј. Што се однесува до тврдењето дека ХИВ позитивноста „експлодира”...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/03/vaccination.pnghttps://vistinomer.mk/ednodnevna-statistika-ne-mozhe-da-bide-pokazatel-za-efikasnosta-na-vakcinite/Фото: commons.wikimedia.orgЕднодневна статистика за 28 починати од кои 17 биле вакцинирани со две дози (не со три), не е релевантна за да се даде генерална оценка дека вакцината не дава заштита од смртност од над 95 проценти...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/laboratory-gd09d7197a_640.jpghttps://vistinomer.mk/nobelovecot-montanje-ne-otkril-tuku-samo-se-somneval-deka-koronavirusot-poteknuva-od-laboratorija/Фото: pixabay.comТочно е дека Монтање во април 2020 година изразил сомневање дека коронавирусот протекол од лабораторија. Но, претпоставка и откритие не е исто. Да претпоставува некој дека коронавирусот протекол...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/child-g1390c9c76_640.jpghttps://vistinomer.mk/skriningot-na-uchenicite-se-pravi-so-soglasnost-na-roditelite-i-so-nego-ne-se-vrshi-genocid-vrz-decata/Фото: pixabay.comКако што соопштија здравствените власти, скринингот ќе се спроведува исклучително со согласност од родителите. Таква согласност беше испратена до сите родители и само оние кои ќе ја потпишат...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/hiv.pnghttps://vistinomer.mk/vakcinite-protiv-kovid-ne-go-desetkuvaat-imunitetot-i-ne-predizvikuvaat-sida/Фото: pixabay.comВакцините против ковид-19 не го намалуваат или десеткуваат имунитетот на вакцинираните, како што се тврди во објавата, ниту пак, предизвикуваат синдром на стекната имунодефициенција (ВАИДС) – таканаречена...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/qr-code.pnghttps://vistinomer.mk/so-kju-ar-qr-kodot-za-vakcinacija-ne-se-kreiraat-informacii-za-socijalen-krediten-sistem/Фото: pixabay.comНе е вистина дека со кју-ар (QR) кодот генериран при вакцинација, се складираат информации за тоа колку сметки има оној кој се вакцинира, колку должи, дали поседува оружје, колкав е кредитниот рејтинг...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/01/vaccine-covid.pnghttps://vistinomer.mk/nema-dokazi-deka-vakcinata-predizvikuva-spontan-abortus-smrt-i-deka-go-menuva-genetskiot-kod/Фото: freepik.com
Во светот постои вообичаена стапка на спонтани абортуси. Тие се случуваат без вакцинација или со вакцинација, односно независно од вакциналниот статус на жената. Во врска со тврдењето дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/12/vakcincija-ohrid.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-za-celosno-vakcinirani-vo-zemjava-se-smetaat-samo-gragjanite-so-primena-treta-doza-vakcina/Пункт за вакцинација во Охрид Фото: ВистиномерЗа целосно вакцинирани лица се сметаат граѓаните кои примиле две дози вакцини, а по втората доза поминале најмалку 14 дена, а не оние кои примиле трета...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/canada.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-vistina-deka-makedonskite-mediumi-ne-gi-spomenuvaat-kamiondziite-od-kanada/Фото: Принтскрин видео ЈутјубНашиот преглед на вести коишто биле објавени за „Конвојот на слободата“ покажа дека станува збор за стотици информации на различни медиуми, и пишани и електронски. Па, наспроти...
Повеќе...

Страница 7 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.