gogo

A+ R A-


Спорт

altПретставникот на Македонија во ЛШ, Силекс, денеска тргна шампионски во новото фудбалско првенство. Кратовци покажаа дека се подготвени за европската авантура со Карабах, откако денеска во второто полувреме ја декласираа Беласица со 6-0. Избраниците на Симов во новата...
Повеќе...
altТрикратниот македонски првак Силекс ќе игра со азербејџански Карабах и тоа на гости во првото квалификациско коло во Лигата на шампиони, реши денешната ждрепка во Нион за новата сезона во најелитното натпреварување.

Кратовци добија исклучително неатрактивен, но многу...
Повеќе...
altКратовски Силекс ги дозна четирите можни ривали во Лигата на шампионите, откако УЕФА ги подели екипите во групите пред ждрепката која треба да се одржи во Нион.

Силекс е меѓу неносителите, заедно со Динамо Брест, Рига и Тирана. Можни противници се Астана (Казахстан)...
Повеќе...
altФудбалерите на Силекс попладнево имаа успешна “генералка“ пред стартот на новата сезона во ПМФЛ, откако со 3:0 на гостински терен го совладаа тимот на Кадино. Во текот на целиот меч избраниците на Симов беа далеку подобар противник, а стрелци на головите беа Иван...
Повеќе...
altНовата сезона во Првата фудбалска лига, чиј старт е закажан за 9 август, за вицепрвакот Силекс ќе започне со гостување на довчeрашниот вторoлигаш Беласица, реши денешната ждрепка во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Потоа кратовци го пречекуваат и вториот...
Повеќе...
altпишува - Оливер Арсовски
Кратовскиот прволигаш Силекс дефинитивно ја одигра најдобрата фудбалска сезона во својата 55-годишна историја на постоење. Да потсетиме, кратовци беа шампиони, и тоа трикратни, при крајот на минатиот век, но сепак, она што сега им се случува е...
Повеќе...
altНовото засилување на кратовци, Дејан Тантуровски, со својот прв гол во дресот на Силекс му донесе триумф на својот тим на пријателската средба одиграна попладнево во Струмица со Беласица. Скопјанецот погоди рано, уште во петтата минута, а до крајот на мечот Силекс...
Повеќе...
altНашиот претставник во квалификациите во ЛШ, прволигашот Силекс од Кратово, одлучи летните подговотвки да ги спроведе во Кратово, подготвувајќи се за настап во фудбалска Европа и настап во ПМФЛ во претстојната сезона. Дел од спаринг-противниците со кои ќе се одиграат...
Повеќе...
altФудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и комисијата за лиценцирање очекувано го оставија Вардар без лиценцата поради долгови и несредени финансии. Ова е сеуште неофицијално, но според наши сознанија комисијата денес веќе донела таква одлука.

Вардар за утеха ќе ја...
Повеќе...
altМакедонскиот голман Мартин Богатинов нема да менува средина и ќе остане да брани на Кипар и наредната сезона.

Богатинов, кој има 34 години, стави потпис на нов едногодишен договор со Етникос Ахна. Чуварот на мрежата е дел од колективот од 2015 година, па беше лесно двете...
Повеќе...

Страница 7 од 126

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.