gogo

A+ R A-


Пробштип

altВо општина Пробиштип почнува реконструкцијата на улицата „11 Октомври“ и изгардба на нов секундарен плоштад. Градоначалникот Тони Тоневски денеска потпиша договор со компанијата Урбан инвест за раелизација на овие два проекти.

Средствата за реализација се...
Повеќе...
altАмбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер Тајада, денес беше во Пробиштип. Целта на посетата е лично да се увери во функционалноста и одржувањето на форумските буџетски сесии, кои се исклучително важни и за локалното население и за општината, јавува регионалната...
Повеќе...
toniПред зградата на домот на културата во Пробиштип градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски го претстави новиот проект за реновирање на зградата во соработка со Република Бугарија. Овој проект е во влупна вредност од околу 158.000 евра за општина Пробиштип и нешто...
Повеќе...
zletovoЗапочна редовното ископување олово-цинкова руда од рудникот „Злетово“ кај Пробиштип, откако беа завршени  сите административно-технички процедури и подготвителни постапки за непречен старт со работа, соопшти денеска концесионерот на руднокот, бугарската компанија...
Повеќе...
altВо градината на земјоделецот Фиданчо Лазаров од делчевското село Град израснала тиква тешка 50 килограми. Иако долги години Лазаров се занимава со одгледување тикви, сепак, ова е најголемата тиква што се родила во градината на 68-годишниот земјоделец. Со гордост ја турка...
Повеќе...
http://kanal8.mk/images/stories/vesti/vesti6/KRAP_KAPITALEC.jpgЧленовите на спортското риболовно здружение “Кочански рибар“ имаа богат улов. Од водата на езерото „Гратче“ во неделата доцна попладне е извлечен крап капиталец со тежина од 15-ина килограми, јавува кочанската телевизија Канал8.

- Ние сме тие кои имаме државни дозволи...
Повеќе...
altВо најголемата населба во Пробиштип, на барање на граѓаните се гради големо детско игралиште. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски, вели дека средствата од 1.800.000 денари се обезбедени од буџетот на општината.

- На просторот на новото детско игралиште ќе има...
Повеќе...
427Сообраќајна незгода се случила вчера околу 16:50 часот во с.Злетово-пробиштипско, на земјен пат на м.в.Стари Лозја, во која Ј.Ј. (29) од с.Злетово, управувајќи моторцикл „Јамаха“ изгубил контрола над истиот и паднал.

Во незгодата тој се здобил со тешки телесни повреди...
Повеќе...
avtopat-obnovaРаспишан е тендер преку ИПА-инструментот за целосна реконструкција на автопатската делница од Скопје до Куманово во должина од 23 километри.

Компании можат да достават тендерските понуди до 16 октомври, по што ќе се изврши евалуација на понудите. Градежните активности да...
Повеќе...

Страница 7 од 32

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.