gogo

A+ R A-


Пробштип

http://www.novosti.rs/upload/thumbs/images/2016//02/3n/16%20(2)_620x0.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=FhyXZvYMh8c

altизвор - http://religija.mk/v-nedela-gavril-lesnovski-i-oficijalno-ke-bide-proglasen-za-svetec/
Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик...
Повеќе...
altЛидерот по регуларниот дел од одбојкарскиот шампионат, одбојкарите на Струмица поведоа со 2-0 против Пробиштип во финалето од плеј-офот за првак на Македонија. Натпреварот се одигра во извонредна атмосфера, но и тоа не беше доволно за позитивен резултат на Пробиштип, па...
Повеќе...
altПолицијата поднесе кривична пријава против Љ.М. (29) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.Во јануари 2017 година пријавениот неовластено набавил пиштол за...
Повеќе...
Фотографија на Одбојкарски клуб„ПРОБИШТИП“.Екипата на Пробиштип ВА се избори за првото историско финале од домашниот шампионат, откако и во реванш средбата од полуфиналето славеше над Борец, денес во Велес со резултат од 0-3 во сетови (24-26, 23-25, 27-29).

Така екипата од Истокот на Македонија ја потврди победата од првиот...
Повеќе...
http://kanalplus.mk/wp-content/uploads/2016/04/12993322_624408781057990_7980330843095601033_n-660x330.jpgПо двата пораза од Струмица и Борец, одбојкарите на Пробиштип ВА ја препуштија лидерската позиција и завршија на второто место во регуларниот дел од сезоната. Тоа значи дека во следната фаза од шампионатот ќе ги вкрстат копјата со третопласираниот Борец Велес, додека...
Повеќе...
altАПЕЛ ОД ЛЕСНОВСКОТО БРАТСТВО:

ДО СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЈАНИ,
БРАЌА И СЕСТРИ ВО ХРИСТА!

Драги браќа и сестри, во овие денови на страдање и голгота за нашата Татковина и нашиот православен македонски народ, имајќи болка и тежина за сè што се случува околу нас...
Повеќе...
alt

Рано утрово во 5 часот е ограбено казино во Пробиштип. Како што информираа од полицијата во казино „Деслото“ непознато машко лице маскирано со закана со нож од вработениот одзело 10.000 денари, по што се дал во бегство.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот.

altВо 11 часот и 30 минути во Пробиштип на крстосницата од улицата „Македонски Револуционери“ и регионалниот пат Р-1205, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Даеву Ланос“ со штипски регистерски ознаки управувано од 58-годишниот штипјанец П.К. и возило „Фолксваген...
Повеќе...

Страница 4 од 32

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.