gogo

A+ R A-


Пробштип

altПред неполни три месеци на стадионот во Пробиштип се играше прволигашки фудбал, играа и женски репрезентации, а денес стадионот не може никој да го препознае, како да паднала нуклерна бомба. Теренот подолго време не видел капка вода, тревата сува и уништена, настрешницата...
Повеќе...
Kraunfild-faundri-1Камен-темелник на новата фабрика за производство на делови за монтажна, железничка и автомобилска индустрија на фирмата „Кранфилд Фаундри“ беше поставен денес во индустриската зона Неокази во Пробиштип.

Инвестицијата вредна 15 милиони евра ќе се простира на површина...
Повеќе...
altПробиштип се подготвува за фестивалот „Summer festival“, кој ќе се одржи на 29 и 30 јули.
Градоначалникот на Пробиштип Тони Тоневски на денешната прес-конференција истакна дека фестивалот се одржува трета година и додаде оти општината и фирмите, кои донираат, се трудат да им ги...
Повеќе...
sv-nikole-probistip-600x275Во Општина Пробиштип интензивно се градат нови улици и локални патишта до селата во должина од 10 километри, а инвестицијата изнесува околу 52 милиони денари.

Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека почната е изградбата на локалниот пат до Старо...
Повеќе...
altГрадска капела со површина од 300 м2, опремена со ладилници по сите стандарди за погребалните услуги, до крајот на годината треба да биде изградена во општина Пробиштип.

Градската капела се гради на барање на граѓаните, кои пред донесување на општинскиот буџет во рамки на...
Повеќе...
altПо тридневната фестивалска забава во Кратово, музичките возбудувања повторно продолжуваат на истокот од земјата. Пехчево, гратче со 3.000 жители, е подготвено да пречека околу 70.000 гости за четиридневното издание на Фестивалот на трубите. Овој своевиден бренд на општината...
Повеќе...
altДве лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила во 14.15 минути на регионалниот пат Пробиштип-штипско село Крупиште.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира дека несреќата се случила меѓу товарно возило-комбе марка „Фолксваген“ и автомобил...
Повеќе...
altТатко и син од Пробиштип се скарале, по што дошло до истрели од огнено оружје.

На 05.07.2016 година во 21,20 часот во Пробиштип, на ул.„Јаким Стојковски“, во куќата сопственост на В.С.(59), настанала расправија помеѓу В.С. и неговиот син Г.С.(35), кој живее во Скопје.
Г.С. го земал...
Повеќе...

Страница 9 од 32

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.