gogo

A+ R A-


Пробштип

147266459942050Вчера околу 09,30 часот во полициската станица во Пробиштип, 28-годишниот Д.К. од с.Калниште-Пробиштип, пријавил дека во долот на речното корито од Калнишка Река, на тесна земјена патека (удолница), пронашол непознато тело во фаза на распаѓање.

Увид на местото на настанот...
Повеќе...
pozari500[1]

Вчера околу 14.00 часот во Пробиштип, во близина на Аква паркот настанал пожар во кој била опожарена дрвена барака во која имало пчеларска опрема и пластични шишиња, а во околината била зафатена сува трева и изгорено е едно пчелно семејство.

 

DSC_8863Премиерот Емил Димитриев придружуван од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска присуствуваа на свеченоста по повод одбележување на почетокот со работа на рудникот за олово и цинк „Злетово“ во Пробиштип (Плато за истовар на руда).

Посетата ја искористија...
Повеќе...
http://www.zlatiborpress.rs/wp-content/uploads/2015/11/vodovod_1.jpgПуштен е во употреба водоснабдителниот систем во пробиштипското село Ратавици, финансиран од Агенцијата за поддршка на земјоделството и руралниот развој. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека инвестицијата е 3.200.000 денари.

- Во моментов во...
Повеќе...
Balkan Beach Volleyball3Изминатите три дена Пробиштип беше домаќин на Балканското првенство во одбојка на песок во машка и во женска конкуренција до 22 години. На аква паркот во Пробиштип најдобрите одбојкари од 11 репрезентации на Балканот овие три дена беа дел од одбојкарскиот шампионат. На ова...
Повеќе...
m-rudarПри подготвителни работи за рестартирање на пробиштипскиот рудник Злетово во селото Добрево, полесно е повреден 52 годишен рудар. Здравствениот дом во Пробиштип на 15 август во 21 часот и 45 минути пријавил дека при работа во јама повреден е 52 годишниот Б.Д. од Злетово, кој е...
Повеќе...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Ratavica.JPGШтипската полиција ги уапси К.М. (66) и И.М.(41), двајцата од пробиштипското село Ратавица, кои се осомничени за поттикнување на убиство.

Полицијата открила дека при крајот на јули, таткото и синот, по претходен меѓусебен договор со намера да ја убијат Д.М. (35), снаа и сопруга...
Повеќе...
altНа 8 август во 7.30 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп кај месноста ,,Динкот" се случила сообраќајна незгода помеѓу три автомобила.

Во несреќата учествувале автомобил голф, со пробиштипски регистарски ознаки, управуван од Р.З. (25) од Пробиштип, автомобил тојота...
Повеќе...
altКога те сака среќата, не е тешко да освоиш 135.000 евра во обложувалница со уплата од 440 денари. Ова му успеа на играч од Пробиштип, кој одиграл неверојатни 30 мечеви на еден тикет, повеќето со ситни коефициенти до 1.50.  Тикетот е уплатен во Пробиштип, а добивката е апсолутен...
Повеќе...
toranicaДенеска започнува исплатата на трите заостанати плати на рударите од Злетово и Тораница, од претходната стечајна постапка. Станува збор за плати кои што не биле исплатени од претходните сопственици.

-Рударите може да очекуваат во следните неколку денови да ги добијат...
Повеќе...

Страница 8 од 32

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.