gogo

A+ R A-


Туризам

altКако никогаш досега, викендов во Кратово можеа да се видат повеќе нови непознати „фаци“, отколку домашни познати ликови. Пет-шест автобуси и десеттици автомобили полни со туристи во саботата го преплавија „градот на кулите и мостовите“, како претходница на бранот...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=ij3KVMcW0dw

Кратовци денес ги правеа последните подготовки пред утрешниот голем христијански празник посветен на новомаченикот Св.Ѓорѓи Кратовски. Светецот Ѓорѓи, кој пострадал бранејќи ја христијанската вера, долги години е заштитник на градот Кратово...
Повеќе...
altРаботев како конфекционерка во Пробиштип кога Зоран ги зеде во Лесново објектите под концесија и немаше трето - требаше или да го поддржам или да го оставам. Решив да го поддржам и животот комплетно ми се смени. Сега не да го сакам Лесново, а да не се децата таму, воопшто и...
Повеќе...
altМакедонија е меѓу десетте врвни светски дестинациии кои треба да се посетат во 2014 година, препорачува најголемиот туристички печатен водич „Лонли планет“ во своето специјално издание „Lonely Planet's Best in Travel 2014 - top 10 countries“.

Македонија во водичот се опишува како „Враќање...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=-wST39k8ifc

Кратово има историја, архитектонско богатство, има приказна, останува само таа да биде продадена на потенцијалните туристи. Градот на кулите и мостовите се најде на туристичката мапа, Кратово особено за викендите е преплавено со гости, но се...
Повеќе...
Одиме на водопади до Крива ПаланкаСтанечки водопад или Станечки водопади на Козја Река (десна притока на Дурачка Река, која во градот Крива Паланка се влева во Крива Река), се наоѓаат во северниот дел на Осоговските Планини, кај с. Станци, 8 км јужно од Крива Паланка. До самото село Станци во долината на...
Повеќе...

„Осогово - и лично и различно“

altОнака како што организаторите ја замислија првата средба „Осогово и лично и различно“ во целост беше реализирана. По сончево и мошне пријатно време за овој период од годината во организација на здруженијата на граѓани од Кочани и Пробиштип а во координација на МЕД...
Повеќе...

Страница 5 од 8

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.