gogo

A+ R A-


Туризам

altСместено на западната страна на планината Осогово, во пазувите на кратер на неактивен вулкан, надалеку познат како град на кули и мостови, Кратово уште од римско му пркоси на времето. На надморска височина од околу 600 метри, од дамнина познат како рударски град, во ова...
Повеќе...
altтекст и фото - Оливер Арсовски

Во блиска иднина за приказната за Кратово и неговите туристички потенцијали ќе слушнат и во Швајцарија. Минатите три дена градот го посетија швајцарските новинари Флавио Стропини и Моника де Бенедиктис, во рамки на нивната балканска...
Повеќе...

Вулкански туризам во Кратово

altРепортажата за вулканските експонати во кратовско беше неодамна направена од група полски геолози. Започна со Костоперска карпа, една од  вулканските капи на патот од Куманово накај Кратово и Крива Паланка. Кај Младо Нагоричане ќе не чека Стевче Доневски, основач на...
Повеќе...
уредник - Оливер Арсовски
„АБЕРЏИЈА“ - порталот за Кратово продолжува да расте и слободно можам да заклучам дека веќе влезе во секој дом во нашиот град. Проектот започна „срамежливо“ пред околу 3 години, кога излезе првиот број на весникот во печатена форма. Откако наиде...
Повеќе...

Убавините на Кратово

http://www.youtube.com/watch?v=pBS4NME_7eU&feature=channel_video_title

http://www.youtube.com/watch?v=rM-6yMSqbEU

Предлог за викенд-туризам

viken-predlog-brana-zletovica-sknezevo-osogovski-planini-4Браната Злетовица ги мами љубителите на природата

За оваа заспана убавица ретко кој има слушнато. До пред само една година и се восхитуваат само упорните планинари, а денес со изградбата на браната Злетовица и модерен асфалтен пат, е отворена за сите добронамерни...
Повеќе...

Туристичка белешка од Стар Дојран

Неколку причини зошто на летување во Стар Дојран

пишува - Оливер Арсовски

Доколку сакате убав летен одмор, а притоа да не потрошите еден куп пари, за вас идеалната дестинација се нарекува Стар Дојран. Главните адути на ова мало туристичко место, кое летово доживува...
Повеќе...

Дамнешни времиња!!!

Кратово некогаш!!!

Стевче Доневски номиниран за „најдобар промотор на Македонија“

Годишната награда за најдобар промотор на Македонија е едноставна замисла да им се оддаде признание на луѓето кои Македонија ја носат во своите срца и им пренесуваат на другите да се вљубат во Македонија...
Повеќе...
Торино вкуси к’цана сол од Кратово

Традицијата за приготвување к’цана сол од ароматични билки, пченка и морска сол се чува во се' помал број кратовски семејства, а се' почесто производот се презентира на саемски манифестации во странство. Некогаш к’цана сол правеле...
Повеќе...

Страница 7 од 8

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.