gogo

A+ R A-


Туризам

altМакедонското село, кое се наоѓа спроти манастирот „Свети Пантелејмон" во Горно Нерези на Водно, на територија на Општина Kарпош, е готово, пред извесно време беше објавено дека со оваа нова туристичка атракција ќе стопанисуваат хотел „Квинс“ и „Тинекс“.Владиниот...
Повеќе...
http://ohrigani.com/wp-content/uploads/2015/08/62.jpgАтрактивниот охридски хотел „Силекс“ блеска во новогодишно руво. Хотелот е преубав и што е најважно преполн за Нова година. „Силекс“ е целосно букиран уште пред недела-две и задоволни сме што хотелот е во топ форма, задоволно тријат раце од „Силекс“. Додаваат дека...
Повеќе...
altВо рамките на проектот „Програма за зачувување на природата во Македонија“ кој е финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, од средства обезбедени од Фармахем ДООЕЛ Скопје и од Општина Кратово во висина од 954.204,оо денари, деновиве заврши изградбата на...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=6tDUJo8pGA0

 Во атарот на Шопско Рударе, веднаш под долот Врлеј, се издига Цоцев камен. По состав карпата е вулканска, а во праистoријата се користела како мегалитска опсерваторија. Луѓето ја користеле за многу ритуали. Оттука ги набљудувале ѕвездите, цртале и пишувале на камењата...
Повеќе...
http://q-ec.bstatic.com/images/hotel/840x460/238/23850126.jpgТуроператорот „Корендон“ додели шест високи признанија на шест хотели на охридската ревиера, за нивната работа и постигнати резултати во 2014 година. Тие признанија се со цел  да се зголеми инвентивноста и професионалноста во хотелската дејност. Тоа е традиционална...
Повеќе...
altМалкумина знаат за најдобрите места за посета во Македонија, кои се безбедни и убави, освен ако не сте оттаму, затоа решивме да ја составиме оваа листа, пишува во статијата на „Инсајдер манки“, финансиски веб-сајт од САД.

„Со Македонија владееле Римјаните, Грците...
Повеќе...
altЦоцев Камен, точка на планетата Земја кое буди силни емоции секогаш кога ќе помислам на него. Се сеќавам, беше мај 2007 година кога последен пат бев со поголема група ученици на ова свето место, познато во научната јавност како праисториска опсерваторија. Требаше да поминат...
Повеќе...
altКратово викендов пречека голем број туристи од земјава и странство, кои одлучија Велигденските празници да ги минат во малиот живописен град на Истокот. Дел од нив пречека Стевче Доневски, кој им ги покажа убавините на Кратово, а им ја раскажа велигденската традиција во...
Повеќе...
http://www.dalekoodposla.com/uploads/images/akvapolis_Segedin2.jpgМинистерството за транспорт и врски објави оглас за отуѓување две парцели градежно неизградено земјиште во Кратово, сопственост на Република Македонија.- Една градежна парцела предвидена со ДУП за дел од Урбана единица 1 Блок 2 со намена за изградба на Б5 хотелски...
Повеќе...

Страница 3 од 8

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.