gogo

A+ R A-


Туризам

Падна и првиот снег

Зима во Кратово

Кули, мостови, борови... лепче Пета со к'цана сол!!!

пишува - Оливер Арсовски

Оригиналниот и неповторлив актер Владо Јовановски, македонската варијанта на Индијана Џонс, направи одлична презентација на убавините на наше Кратово во видео-спотот спонзориран од државата. Во...
Повеќе...

Туристички приказни од Кратовско

КуклицаФОТО-РЕПОРТАЖА ОД КУКЛИЦА

Куклица е фасцинантен локалитет кој се наоѓа на 8 километри северозападно од Кратово, веднаш до истоименото село. Но, и покрај рекламите со кои се промовираше, стигнувањето дотаму не е толку едноставно колку што звучи.

За да стигнете до...
Повеќе...
„Вулкански бомби“ во владин спот за развој на туризмот

пишува - Оливер Арсовски

Геолошкиот резерват „Вулкански бомби“ лоциран во атарот на селото Горно Кратово деновиве беше промовиран во туристички спот кој интензивно се врти по ТВ станиците. Заслугите за овој спот...
Повеќе...
Еминентни светски професори во посета на Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Група од 25 професори по астрофизика, музикологија, археологија од престижни универзитети во САД, Англија и Шпанија, денеска остварија еднодневна посета на нашиот град. Во улогата на домаќин во...
Повеќе...

Полека светот дознава за нас

Фотографии од Кратово на мегапопуларен сајтпишува - Оливер Арсовски

Фотографии од Кратово и околината можат да се погледаат на мегапопуларниот сајт http://www.macedonialovesyou.com/katalog_viewer/katalog_normalscreen.html#/24 создаден од полскиот авантурист Станислав Пигон, човек кој „од прва“ се вљуби...
Повеќе...
Италијанците ќе го запознаваат Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Балканија – Балканска асоцијација за алтернативен туризам го промовира првиот туристички водич за Република Македонија на италијански јазик, современо уреден и наменет за туристичкиот пазар на Италија....
Повеќе...
Место на кое навистина ќе ја почувствуваме природата, каде што ќе го најдеме спокојството и мирот, место на кое навистина можеме да уживаме во преубавите глетки кои ни ги нуди. Токмутакво место се прекрасните Бабакарини водопади, за кои веруваме малкумина од нас знаат и...
Повеќе...

Страница 8 од 8

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.